В лютому зима зустрічається з літом.
Опубліковано: 02 Лют 2010 10:13
Наші прадіди мали різні назви цього зимового місяця.Крім лютого, це зимобор, крутень, бокогрій, криводоріг.
В лютому, як вважали наші прадіди, час тече “не до Різдва, а вже до Великодня”. Ще не помітно, як промайнув січень з Різдвом та Водохрещами, аж ось уже і Стрітення Господнє. Цього року воно припадає на 15 лютого.
В цей день, вважали наші прадіди, зима зустрічається з літом. Якщо на Стрітення відлига і вода капає з дахів, зі стріх, то зима ще триватиме довго, якщо ж мороз, то весна настане рано. Колись на Наддніпрянщині наші прапрапрабабусі, як були ще дівками, збиралися в веселі гурти на розталих галявинах і закликали весну. Вони співали веснянки. Ці пісні співались лише на початку весни, цебто на святі природи, коли все пробуджується і співати дуже хороше і весело.
В народі казали: “Лютий хоч і лютує, та весні дорогу готує…” , або ще “Лютневий сніг весною пахне”, або й так: “У лютому сонце йде на літо, а зима на мороз”.
Люди дуже пильно приглядалися до поведінки тварин, аби передбачити погоду на найближчі кілька днів. Вважалося, що коли синиці одноманітно посвистують, то це перед морозом. А коли ворони та сороки вдень сідають на землю вкриту снігом – на відлигу.