Степові кам’яні баби
Опубліковано: 14 Кві 2015 16:16

Завдяки своїй вазі й твердості камінь іздавна став предметом поклоніння. Так з’явилися кам’яні баби, у чудодійну силу яких вірили. Кам’яні баби, або як їх ще називають, «мамаї», дуже часто знаходять на півдні, у степовій Україні — це так звані половецькі намогильники (XII—XIII ст.). Вони дуже подібні до старотурецьких намогильних статуй VIII ст., і саме слово «баба», на думку деяких  учених, походить із тюркського «бабал» —- намогильник. Інші вчені вважають, що кам’яні баби — це зображення предків східних скіфів. Ці статуї описав у XIII ст. монах- мандрівник Вільгельм Рубрук.

Кам’яні баби, тобто кам’яні стовбури, які нагадують людські постаті, у більшості пов’язані з поховальним обрядом кочовиків. На просторі поміж Доном і Дніпром знайдено багато кам’яних баб із підкресленими ознаками жіночої статі у позі сидячи або стоячи, з посудиною в руках. Інколи це мужчини з гостроконечними шапками чи шоломами на голові. Трапляються кам’яні бовдури із загадковими малюнками й знаками. Вони нагадують кам’яних баб Центральної Азії, а зображення на них — це так звана «тамга» — ознака власності.

Збереглося багато переказів про кам’яних баб. Ось деякі з них.

Кам’яні баби — то були колись люди, їх називали великдонами, а інші велетнями. Бог створив їх ще перед Сонцем, вони жили в пітьмі, мали кам’яні корита, доїли у них корів, і з того жили. Як послав Господь Сонце, насипали великдони високі могили — до неба — і почали з тих могил плювати на праведне світило. Господь розгнівався та прокляв їх. З того часу вони здрібніли й скам’яніли.

Трапилось чоловікові їхати верхи повз ті могили, і захопив його дощ. Виїхав на  могилу, скинув з коня сідло, половиною його накрив бабу, а сам під другу сховався. Дивиться — із сусідньої могили йде баба. Підійшла та й говорить сусідці: «У тебе, сестро, і гості є?» Тоді обидві почали розпитувати чоловіка, як і що робиться на світі: «Чи носять на різдвяні свята вечерю? Чи ходять у гості кум до куми, кума до куми, брат до брата, сестра до сестри? Чи співають півні?» Усе так, відповів чоловік. Тоді баба, яка прийшла, задумалася і каже: «Довго, довго ще нам доведеться стояти, сестро!» Сказала — та й пішла до своєї могили.

Наші послуги

Страви в шинку

Вартість входу

150грн

Пільгові ціни(громадяни України)

  • 100грнВимушені переселенці
  • 100грнПенсіонери
    При наявності пенсійного посвідчення
  • 100грнШколярі
    При наявності учнівського квитка
  • 100грнСтуденти
    В будні несвяткові дні при наявності студентського квитка

Безкоштовний вхід(громадяни України)

  • Дошкільнята
    Крім організованих груп
  • Інваліди І-ІІ груп
    За умови наявності пільгового посвідчення
  • Солдати та сержанти-строковики
    Збройні сили України
  • Ветерани війни з Росією
    та їхні діти. За наявності посвідчення учасника бойових дій (УБД)

Придбати квитки

Наша адреса
вулиця Михайла Донця, 2, Київ
Це на теперішньому масиві Відрадний поблизу Національного авіаційного університету
Що до нас їде?
  • 27
    Від станцій метро Почайна та Шулявська
  • 433
    Від перетину вулиць Богдана Хмельницького та Терещенківської.
  • 201
    Від станції метро Шулявська
  • 427
    Від станцій метро Палац Спорту та Шулявська
Весь транспорт їде до зупинки «вулиця Михайла Донця»