Народні уявлення про символіку грибів
Опубліковано: 01 Кві 2015 14:23

Гриби в народних уявленнях займають проміжне місце між рослинами і тваринами; наділяються демонічними властивостями, співвідносяться з потойбічним світом, мають сакральну, а також еротичну символіку. Про походження грибів у одній із легенд, записаній на При­карпатті, говориться, що св. Петро, мандруючи з Ісусом Христом, якось дуже захотів їсти. Але коли він крадькома відкусив шматок хліба, Спаситель щось його запитав. Щоб відповісти, Петро мусив виплюнути хліб, і з того взялися гриби. В іншому варіанті св. Петро нишком ламав хліб із торбинки, розтрясуючи по землі крихти, з яких виросли гриби.

Дослідники, які вивчали значення грибів у різних культурно-історичних традиціях, стверджують, що в багатьох народів гриби виступають своєрідним класифікатором, за допомогою котрого формується опозиція «профанний—сакральний». Профанність виражається в етіологічному зв’язку грибів і хліба, а сакральність — у тому, що вони взялися із святого хліба Ісуса Христа. Принагідно додамо, що, наприклад, греки вважали гриби «їжею богів», а ацтеки — «Божим тілом».

Залежно від вигляду (випуклі чи увігнуті) гриби поділяються на «чоловічі» й «жіночі». Еротична символіка проявляється у сюжетах «війни» чоловічих і жіночих грибів, у весільних і весняних піснях (дівчина приносить із лісу мухомора і кладе із собою спати); з грибами у фольклорі пов’язаний мотив подружньої зради і появи позашлюбних дітей. Коли присниться гриб дівчині — означає жениха, а жінці — вагітність. У народній демонології гриби — живі істоти, які вміють говорити, мають здатність до перевтілення (самі в себе, в демонічні істоти, в монети і золото). Гриби можуть уявлятися зачарованими відьмами або карликами, бути притулком диявола, відбирати у людей силу і здоров’я. Збирання грибів супроводжується численними обрядодійствами і заборонами: аби щастило при збиранні грибів, качаються по траві або перевер­таються при першому громі; збираючи гриби, не хрестяться, не моляться, залишають перші гриби у дуплі дерева, виголошують замовляння; деякі гриби не можна збирати вагітним, щоб не зашкодити дитині, і т. ін. По грибах гадають про майбутній урожай. Освячені гриби слугують оберегом від нечистої сили, від уроків.

У різних місцевостях зафіксовано вживання у вигляді компресів при наривах, гнійних ранах вареного або розмоченого в молоці білого гриба. Так званий «мухоморовий спирт» знаний як ефективний засіб при ревматичних болях (пропасниці). Для цього мухомори в закритому посуді ставили в тепле місце, і через деякий час вони пускали сік. Оригінальний спосіб лікування використовувало білоруське населення Полісся. Там пляшку з залитими горілкою мухоморами запікали в буханці хліба. Крім того, білоруси вживали мухомори при малярії. У Сибіру, за даними XVIII ст., мухомори застосовували шамани як наркотичний засіб. Їх їли сирими, запиваючи холодною водою, що часто призводило до тяжких наслідків — божевілля, а то й смерті.

Наші послуги

Страви в шинку

Вартість входу

150грн

Пільгові ціни(громадяни України)

  • 100грнВимушені переселенці
  • 100грнПенсіонери
    При наявності пенсійного посвідчення
  • 100грнШколярі
    При наявності учнівського квитка
  • 100грнСтуденти
    В будні несвяткові дні при наявності студентського квитка

Безкоштовний вхід(громадяни України)

  • Дошкільнята
    Крім організованих груп
  • Інваліди І-ІІ груп
    За умови наявності пільгового посвідчення
  • Солдати та сержанти-строковики
    Збройні сили України
  • Ветерани війни з Росією
    та їхні діти. За наявності посвідчення учасника бойових дій (УБД)

Придбати квитки

Наша адреса
вулиця Михайла Донця, 2, Київ
Це на теперішньому масиві Відрадний поблизу Національного авіаційного університету
Що до нас їде?
  • 27
    Від станцій метро Почайна та Шулявська
  • 433
    Від перетину вулиць Богдана Хмельницького та Терещенківської.
  • 201
    Від станції метро Шулявська
  • 427
    Від станцій метро Палац Спорту та Шулявська
Весь транспорт їде до зупинки «вулиця Михайла Донця»