Маковея
Опубліковано: 01 Тра 2009 01:09

       14 серпня православна церква відзначає свято Маковія (Маковея) на честь іудейських мучеників — семи братів Маковеїв, яких їх мати Соломія благословила на мученицьку смерть за віру. Однак воно закорінене ще в прадавніх часах орійської культури і збігається з початком сівби озимини та освячуванням насіння.

       Ще задовго до прийняття християнства у цей день відбувалося дитяче та дівоче свято, під час якого освячувалися також квіти і городина; вода у річках і криницях вважалася цілющою, тому біля них проводилися різні обряди, а хворі шукали у воді зцілення. Це свято ще називають перший, мокрий або медовий Спас.

       Напередодні цього дня дівчата готували “маковійську квітку”, яку складали в основному із садових квітів і лише частково з польових та лісових: кудрявців, любистку, чорнобривців, майорців, волошок, м’яти, рути, шавлії, нагідок, маленьких розквітлих соняшників, польових котиків і сокирок, материнки, чебрецю, роман-зілля та ін.

       Господиня готувала городину: насамперед мак, окремо у хусточку складала одну-дві цибулини, часничини, дві-три морквини, бурячок, пару картоплин, два-три стручки квасолі, корінчик петрушки. Вибираючи кращі головки маку, вона промовляла: “Щоб діти росли, щоб молодь щасливо одружувалася, щоб бджоли роїлися, щоб кури неслись, щоб усі здорові були”.

       Перед Маковеєм дівчата збиралися гуртами й плели вінки з барвінку та різних садових квітів. Матері ще вдосвіта будили своїх дітей, дорослі дівчата збирали та складали “маковійську квітку”, матері – городину, а малі діти самі собі збирали невеличкі пучечки квітів. Мати обплітала зверху “квітку” намистом, зв’язувала червоною новенькою стрічкою, обвивала рушничком і давала доні з такими словами: “На, доню, квітку цю, щоб ти була така гарна, багата й пригожа, як ця квітка; щоб тебе хлопці любили, як люблять люди квітку…”

       Після Служби Божої всі діти виходили у двір і ставали навколо церкви, розкладали на хустинах неред собою городину, а в руках тримали “маковійські квіти”. Цікаво й урочисто виглядало освячення квітів та овочів, мов на Великдень, а дітей було, “як маку”.

Ольга Рутковська

Наші послуги

Страви в шинку

Вартість входу

150грн

Пільгові ціни(громадяни України)

 • 100грнВимушені переселенці
 • 100грнПенсіонери
  При наявності пенсійного посвідчення
 • 100грнШколярі
  При наявності учнівського квитка
 • 100грнСтуденти
  В будні несвяткові дні при наявності студентського квитка

Безкоштовний вхід(громадяни України)

 • Дошкільнята
  Крім організованих груп
 • Інваліди І-ІІ груп
  За умови наявності пільгового посвідчення
 • Солдати та сержанти-строковики
  Збройні сили України
 • Ветерани війни з Росією
  та їхні діти. За наявності посвідчення учасника бойових дій (УБД)

Придбати квитки

Наша адреса
вулиця Михайла Донця, 2, Київ
Це на теперішньому масиві Відрадний поблизу Національного авіаційного університету
Що до нас їде?
 • 27
  Від станцій метро Почайна та Шулявська
 • 433
  Від перетину вулиць Богдана Хмельницького та Терещенківської.
 • 201
  Від станції метро Шулявська
 • 427
  Від станцій метро Палац Спорту та Шулявська
Весь транспорт їде до зупинки «вулиця Михайла Донця»