Баба — загальнослов’янське слово зі значенням «жінка», «стара»
Опубліковано: 02 Кві 2015 14:50

Баба — загальнослов’янське слово зі значенням «жінка», «стара»; використовується у народній культурі також для позначення міфологічних персонажів, хвороб, атмосферних явищ, астрономічних об’єктів, календарних дат, ритуальних предметів та ін.; часто протиставляється діду або виступає з ним у парі. Баба — назва соломи, покладеної на покуті, куди у Різдвяну ніч ставиться сніп-дідух. Солома, покладена під скатертину, символізує жіноче начало, а дідух — чоловіче. На застеленому соломою і скатертиною столі з обов’язковим хлібом-сіллю предки справляли магічний обряд, споживали ритуальні страви, що було символом достатку і цілісності родини.

Чому печуть великодні баби (паски)? Баба — то жертва насамперед покійникам. Коли така своєрідна жертва з’їдається, дух покійника продовжує жити в людині, приносячи їй спокій. На Великдень печуть жовті, білі та чорні баби. Жовті присвячувалися небу та Сонцю; білі — повітрю, покійникам, щоб не приносили лихо та смерть; чорні баби з корінням та пахощами — родючій землі, господарям, узагалі людям.

Баба — також одне із найстародавніших божеств давніх українців: мати-предкиня, берегиня, охоронниця, покрова, хранителька родинного вогнища, подайниця всякого добра. З ушануванням баби (кам’яний вік) виник культ Матері, що в подальшому розвитку стає Богинею. Стародавнє слово «бабкати» означає шепотіння, ворожіння. За часів матріархату Мати-Богиня мала свої храми, при яких були засіки з хлібом (тобто життям). Образ предкині-матері дійшов до нас у скульптурних зображеннях скіфських і половецьких баб.

Словом «баба» переважно називають жіночих демонів: Баба Яга, лісова баба — жінка лісовика; банна баба — міфологічний персонаж, який живе у лазні; залізна баба — дух, який знаходиться у кукурудзі; житня баба — польовий дух; дика баба — істота, яка спокушає молодих чоловіків. Рідше «баба» може означати відьму, знахарку, чарівницю і т. ін.

На Поліссі «Баби» — другий поминальний день після Дідів. У болгар Бабин день — день баби- повитухи (8/21 січня). Баби — назва сузір’я Плеяд, яке складається із семи зірок. «Баба» в українських пожнивних обрядах означає останній сніп. «Баба» (разом із «Дідом») — обов’язковий персонаж рядження, а також персонаж або назва різних дитячих ігор.

Словник Б.Грінченка подає 27 значень слова «баба».

Наші послуги

Страви в шинку

Вартість входу

150грн

Пільгові ціни(громадяни України)

 • 100грнВимушені переселенці
 • 100грнПенсіонери
  При наявності пенсійного посвідчення
 • 100грнШколярі
  При наявності учнівського квитка
 • 100грнСтуденти
  В будні несвяткові дні при наявності студентського квитка

Безкоштовний вхід(громадяни України)

 • Дошкільнята
  Крім організованих груп
 • Інваліди І-ІІ груп
  За умови наявності пільгового посвідчення
 • Солдати та сержанти-строковики
  Збройні сили України
 • Ветерани війни з Росією
  та їхні діти. За наявності посвідчення учасника бойових дій (УБД)

Придбати квитки

Наша адреса
вулиця Михайла Донця, 2, Київ
Це на теперішньому масиві Відрадний поблизу Національного авіаційного університету
Що до нас їде?
 • 27
  Від станцій метро Почайна та Шулявська
 • 433
  Від перетину вулиць Богдана Хмельницького та Терещенківської.
 • 201
  Від станції метро Шулявська
 • 427
  Від станцій метро Палац Спорту та Шулявська
Весь транспорт їде до зупинки «вулиця Михайла Донця»