До свята «Сорок Святих» (22 березня) в одній із хат на «Мамаєвій Слободі» власноруч можна виготовити та спекти ритуальне печиво у вигляді «жайворонка», «сороки» чи «буслика»
Опубліковано: 11 Бер 2010 16:38
«На Сорок Святих – сорока іменинниця», – казали наші прадіди. Вважалося що в день Сорока Святих сорока кладе в своє гніздо 40 прутиків, а з вирію повертаються пернаті – сорок різних видів. Готуючись до цього дня господині пекли печиво у формі пташечок із дзьобиками та крильцями, гребінчиками та хвостиками. Нерідко їх садовили на бублик, неначе на гніздечко. Очі таких пташечок робили із родзинок або ж калинових ягід. Печиво обливали медом чи цуровою поливою. А ще господині нанизували «пташечок» на вишневі прутики і так запікали, щоб потім роздати сусідським дітлахам. В різних областях України це печиво іменували по-різному, здебільшого це були назви птахів – «жайворонки», «буслики», «сороки», «птички», «пташки».
Хлопчаки та дівчатка тримаючи в руках нанизані на палички «буслики» та «жайворонки» весело гасали по козацьким слободам та селам. На розталих від снігу вигонах жартівливо танцювали та закликали весну:
«Ой чом ти, буслю,
Не вилітаєш,
Чом дітям весни
Не даєш»?
Вважалось, що обрядове печиво у вигляді «пташечок», котре з’їдають дітлахи є помічним у господарських справах. А відтак добре плодитимуться кури, гуси, качки. Божа благодать від умилостивлення птахів, що повертаються із вирію мала перейти й на домашню птицю.
На Наддніпрянщині дівчата варили вареники та частували ними парубків: «Щоб мороз любисток не побив», бо ж здавна на козацькій Вкраїні любисток вважався зіллям що сприяє щасливому коханню.
З дня «Сорока Святих», що відзначався 22 березня повинно бути ще сорок морозів, рахуючи ранковий та вечірній мороз за два.
Популярною стравою на «Сорок Святих» була горохова юшка, пекли пиріжки з горохом, готували вареники з маком.
Люб’язно запрошуємо Вас придбати, або власноруч виготовити та спекти у справжнісінькій українській печі в одній із хат «Мамаєвої Слободи», або ж «Шинку – коса над чаркою» печиво – «жайворонок», «сорока» чи «буслик» за прабабусиними рецептами.
Майстер-класи будуть проводитись з 13 березня до 21 березня в одній із хат на «Мамаєвій Слободі».
Домовитись про проведення майстер-класу або ж придбати печиво у вигляді “жайворонка”, «буслика» чи «сороки» можна за тел. 361-98-48; 093-872-48-77.
Під час проведення майстер-класу дорослі зможуть продегустувати в “Шинку-коса над чаркою” традиційні хмільні напої козацького краю (слив’янка, вишняк, медовуха, варенуха, чикилдиха, дулівка тощо), а також пополуднати чи повечеряти запашною гороховою юшкою з грибними вушками.
Традиційне печиво у вигляді «пташечки» може бути не буденним сувеніром-подарунком не тільки для дітлахів але й для дорослих, адже ним можна полюбуватись та поласувати.
Та й до того ж сама технологія випікання власноруч виготовленого печива «жайворонка» в хаті з українською піччю може стати для Вас та Ваших друзів веселою мандрівкою у часі, коли наші прапрабабусі були ще молодицями й пекли своїм та сусідським діткам пундики у вигляді пташечок…