Опубліковано: 25 Бер 2015 11:27
Наші прадіди починали співати веснянки з березня місяця. Вважалось, що справжня весна наступала з того самого дня, в який маленька пташечка вівсянка заспіває свою першу пісню. Саме ця пташка віщувала про прихід весни. Нашим прадідам у щебеті вівсянки вчувались наступні слова: «Покинь сані, візьми віз, візьми віз!».
На свято Теплого Олекси, яке припадає на 30 березня, щука пробиває хвостом кригу на озерах, ставках та річках і вже після цього дійсно наступає весна. Якщо ж на той час повертались з вирію ластівки, то слід було взяти грудку землі, підкинути її в небо і сказати: «На тобі ластівко на гніздо, а мені на городину». Українські господині вважали, що тоді на городі мали вирости гарні огірки, гарбузи, редька, цибуля, часник та інша городина.
Малеча в одних сорочках босоніж вибігала на вигін чи степок біля хат, де старші дівчата співали веснянки:
Нема льоду, нема льоду, нема й переходу.
Коли тобі люба мила, бреди й через воду.
Перебрела дві річеньки й половину ставу
Не вводь мене козаченьку в великую славу…
Забав вистачало не тільки для дітей та підлітків, але й для дорослих. Дівчата водили хороводи, парубки підпирали тини пожираючи очима дівчат, дітвора грала в різні ігри: «квача», «короля», «перепілки», «ворона», «дурне колесо», «украв ріпку», «дрібушку», «галку», «щітку», «паці», «жгути», «просо» та багато інших.
З деякими із цих традиційних для козацької Наддніпрянщини дитячих та юнацьких народних ігор, Ви зможете познайомитись в «Мамаєвій Слободі» 28 березня, власне як і 4 та 5 квітня, напередодні «Білого тижня» і Великодня. В цей же самий час в хатах майстрині проводитимуть майстер-клас із виготовлення Великодньої писанки. А поки діти забавлятимуться на подвір`ї хати, граючи в квача, або якусь іншу народну гру, дорослі зможуть завітати до «Шинка – коса над чаркою», де можна замовити борщ із зеленої кропиви, або ж будь-яку страву зі стравопису (меню), в якому є велика кількість пісних страв та наїдків, котрі наші прадіди вживали саме в період Великого посту.
Для організованих груп, що бажають записатись на майстер-клас із «Великодньої Писанки» інформація тут.
Веснянка:
Розлилися води
На чотири броди;
У первому броді
Соловейко щебетав,
Зелені сади розвивав;
У другому броді
Зозуля кувала
Літечко казала
У третьому броді
Коничок заржав,
Він дороженьку почав;
А в четвертом броді
Де дівчина плаче,
За нелюбого йдучи
Собі лихо чуючи.
Світи, зоре, на все поле,
Закіль місяць зійде
Да до мене мій миленький
Вечеряти прийде…