Колодій (Масниця) в «Мамаєвій Слободі»! Гостинно запрошуємо на козацький Колодій!
Дата події: як 13 березня так, власне, й 14 березня 2021 року, о 13:00
Початок народних гулянь на Колодій (Масницю), як 13 березня так, власне, й 14 березня 2021 року, о 13:00 біля «свинячого перелазу» на вигоні, що обіч «Шинку Коса над Чаркою»!
Тож, аби довідатись про давні українські традиції «Колодія» (Масниці), приходьте святкувати в селище «Козака Мамая» – «Мамаєву Слободу»!
Хочемо принагідно нагадати, що «Мамаєва Слобода» знаходиться практично в серці столиці України, – місті князя Кия, всього за сім кілометрів від вулиці Хрещатик в мальовничому урочищі, з якого бере початок легендарна річка Либідь.
Наша адреса: м. Київ, вул. Михайла Донця, 2.
Їхати маршруткою №201, або тролейбусом №27 від метро Шулявська шість зупинок (Відрадний)
Всі знають як святкується російська «Маслєніца», а саме: з блінами та спаленням опудала «зіми»… А чи відомо Вам, українці, які самобутні традиції були у нас в Україні по обидва береги Дніпра? Як святкували та що їли наші прадіди в цей період? Й чи знаєте Ви, що цей тиждень перед Великим постом, на козацьких землях України, красномовно називався «Бабським тижнем», або ж Сиропустом, Пущенням, Масляницею, Масницею. Однак, найпоширенішою назвою цього свята було Колодій! А головною стравою були вареники з сиром та сметаною, а не московські «бліни»!)
Відтак, впродовж семи днів святкування Колодія (Масниці), починаючи з понеділка, господиням годилося щодня готувати макітру вареників з сиром, щедро присмачуючи їх вершками, маслом чи сметаною. Вареник із сиром на Колодій (Масницю) в козацьких землях України був головною ритуальною стравою, на відміну від земель Московії (Росії), де головною стравою на «Маслєніцу» були «Бліни». Не дарма ж наші прадіди Запорозькі козаки, кепкуючи над москалями, казали, що на Масляну «… і турки вареники їдять!». А про нас, православних християн, і мови не може бути!
Історична довідка:
Ось як описує зрозумілими для росіян термінами свято Масляної (Колодія) на українських землях ще у далекому 1850 році, себто 170 років тому, видатний український етнограф та громадський діяч М. Маркевич в газеті «Петербуржские ведомости»: «В конце февраля приходит Масляница; женщины волочат колодку, т.е. идут по домам и привязывают парубкам и дивкам небольшую колодку к ноге, в наказание за то, что не вступили в брак в прошлый Мясоед. Эту колодку можна снять не иначе как за некоторый выкуп; на собраные деньги пируют и вместо блинов московских подают вареники со сметаною; на маслянице это главное блюдо».
В народі побутувало прислів‘я: «Чекайте вареники, прийде і на вас Масниця»!
Також, до Ваших послуг шинок «Коса над Чаркою», в якому Ви, якщо не полінуєтесь, зможете заздалегідь замовити невеликий родинний бенкет чи забронювати столик.
Бронювання столиків у шинку «Коса над Чаркою» за телефоном: 097-424 27 81.
У нас – в козацькому селищі «Мамаєва Слобода» – все буде точнісінько так, як у 1850 році в газеті «Петербуржские ведомости» описав для московитів етнограф М. Маркевич.
Ярмарок народних майстрів (майстрів пропускаємо безоплатно, але за попередньою акредитацією за тел. 044-361-98-48.)
Буде дуже багато вареників із сиром, сирників, налисників з сиром , сирних бабок, печених у печі яблук з сиром та медом, різні пундики й хмільні наливки – вишняк, слив’янка, дулівка, медовуха, гарячий з прянощами мусулєс (наш козацький аналог глінтвейну), гурти жартівливих дівчат, троїсті музики та козаки верхи на конях й запряжених кіньми возі, допоможуть Вам поринути у самобутню атмосферу козацької Наддніпрянщини.
Ласкаво запрошуємо Вас в «Мамаєву Слободу» на козацький Колодій, або ж свято українського вареника з сиром, як головної страви на Масницю в Україні!